Avenir
03 Aralık 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 354.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 21.747
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 22.284
Ekonomi

EMLAK YÖNETİCİM’DEN TÜYOLAR-2

Konut alımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmiş olduğumuz yazımınız 26/04/2021 tarihli 1. Kısmında “Hukuki Değerlendirme” yapılmış, bu yazımız ile de “Ekonomik Değerlendirme” yapılacaktır. Konut zemin sağlamlığı, bitirmişlik düzeyi, yaşı, tapu..

EMLAK YÖNETİCİM’DEN TÜYOLAR-2

Konut alımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmiş olduğumuz yazımınız 26/04/2021 tarihli 1. Kısmında “Hukuki Değerlendirme” yapılmış, bu yazımız ile de “Ekonomik Değerlendirme” yapılacaktır.

Konut zemin sağlamlığı, bitirmişlik düzeyi, yaşı, tapu durumu, ruhsatı, kullanım izni, kaçak ekler olup olmaması vb. açılardan banka kredisi alma koşullarını sağlıyor mu? (Uzman desteği gerekiyor.)

Çeşitli bankaların koşullarını öğrenerek vade, aylık ödeme miktarı, toplam ödeme, kredi süresi vb. alçılardan karşılaştırdınız mı? (Bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.)

Konutun bulunduğu bölgedeki ortalama kira getirisi sizin için kabul edilebilir düzeyde mi? Komşularınıza ve yakın çevredeki Emlak Danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Konutta tadilat, bakım, onarım ve yenileme gerektiren bölümlerin ve cihazların bütçenize etkisini dikkate aldınız mı?

Konutun bulunduğu çevredeki ortalama yaşam giderleri yaşam standartlarınızdan ödün vermenizi gerektiriyor mu?

Konutun geçmiş yıllara ait ısıtma /soğutma giderleri sizin için kabul edilebilir düzeyde mi? (Komşularınızdan geçmiş yıllara ait faturaları edinerek fikir sahibi olabilirsiniz. Yüksek bir ısıtma gideri, konutta yeterli ısı yalıtımı bulunmadığı anlamına gelebilir.)

Konutun ortalama aidat giderleri sizin için kabul edilebilir düzeyde mi? (Ortak alanların giderlerine katılım payının nasıl hesaplandığını öğreniniz.)

İnşa halinde bir konut satın alıyorsanız satıcının güvenilirliği, mali durumu ve geçmişte sattığı konutlar konusunda bilgi edindiniz mi?( Konutun size taahhüt edilen süre, maliyet ve kalite koşullarını sağlayacağından emin misiniz?)

Konutun geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisi vb. borçları olup olmadığını öğrendiniz mi?

Konuttaki sabit elektrikli, elektronik, mekanik cihazlar bozulduğu takdirde kolaylıkla yenileyebilir ya da bakımını yaptırabilir misiniz?( Bu tür cihazların garanti belgelerini istemeyi unutmayınız.)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL