Avenir
03 Aralık 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 354.385
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 21.747
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 22.284
Ekonomi

EMLAK YÖNETİCİM’DEN TÜYOLAR-5

Konut alımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmiş olduğumuz 26/04/2021 tarihli ilk yazımızda “Hukuki Değerlendirme”, 29/04/2021 tarihli ikinci yazımızda “Ekonomik Değerlendirme” 04/05/2021 tarihli üçüncü yazımızda “Genel Mimari Özellikler” 08/05/2021 tarihli dördüncü..

EMLAK YÖNETİCİM’DEN TÜYOLAR-5

Konut alımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmiş olduğumuz 26/04/2021 tarihli ilk yazımızda “Hukuki Değerlendirme”, 29/04/2021 tarihli ikinci yazımızda “Ekonomik Değerlendirme” 04/05/2021 tarihli üçüncü yazımızda “Genel Mimari Özellikler” 08/05/2021 tarihli dördüncü yazımızda “Bina Çevresi” konusunda açıklamalar yapılmış, bu yazımız ile de “Taşıyıcı Sistem ve Deprem Dayanımı” hakkında değerlendirme yapılacaktır.

Binanın onaylı bir taşıyıcı sistem projesi var mı?

Binanın mevcut taşıyıcı sistemi ile projelendirilmesinde öngörülen taşıyıcı sistemi arasında farklar var mı? Uzman desteği gerekiyor.

Binanın deprem güvenliği konusunda bilgi edindiniz mi? (Binayı bir uzmana inceleterek taşıyıcı sistemin ‘düzenliliği’ ve deprem dayanımını etkileyen diğer özellikleri konusunda bilgi edininiz.)

Binadaki çıkmalar, sonradan müdahale ile açılan boşluklar, kaldırılan duvarlar, bodrum katı olup olmaması, hazır beton kullanımı, suya karşı alınan önlemler, çevredeki diğer binaların durumu vb. pek çok unsur binanın deprem güvenliliğini olumlu / olumsuz yönde etkileyecektir) Uzman desteği gerekiyor.

Binanın inşası yürürlükteki deprem yönetmeliğine uygun mu? Uzman desteği gerekiyor.

Binanın taşıyıcı sisteminde önceden onarım yapıldığına ilişkin izler var mı? (Yapıldıysa nedenlerini ve onarımın sonuçlarını öğreniniz). Uzman desteği gerekiyor.

Binanın zemin koşulları konusunda bilgi edindiniz mi? (Binanın zemin raporu varsa, bununla bir uzmana danışınız) Uzman desteği gerekiyor.

Binanın yapımı sırasında çekilmiş video görüntüleri / fotoğrafları var mı? (Binanın taşıyıcı sistemi hakkında uzmanlara sorular yöneltmenizi kolaylaştırabilir.)

Temellerde su yalıtımı yapılmış mı? Uzman desteği gerekiyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL